1
1 1.-Fejleszti a szókincset, bővíti az ismereteket.
-A könyv témájától is függ, de akár tudományos, akár mesés, akár más témájú könyvet olvasunk, felolvasunk, bővül a szókincs, segíthet azoknak is, akik nehezebben fogalmaznak szóban vagy írásban, emellett kiszakadunk egy kicsit a valóságból, szabadon kalandozhat a fantáziánk, lendületet kaphat kreativitásunk.
· 2.-Gyermekek számára nagy élmény, ha gyakorolhatják az olvasást, ha tapasztalják, hogy a betűkből összeállnak szavak, majd mondatok, nagy öröm, hogy el tudják olvasni kedvenc meséjüket.
· -Akár csak ismerkednek a kisgyermekek iskola előtt a betűkkel, a könyv nézegetése nagy élményt, örömöt okoz.
· -Ha gyermekünk épp most tanul vagy tanult meg olvasni, remek gyakorlási lehetőség a közös olvasás. Eleinte akár együtt, majd fokozatosan, megértően, dicsérve hallgatni a gyermek felolvasását. Közös öröm, meghittség, együtt töltött minőségi idő. Minél gyakrabban tereljük az olvasás felé a közös olvasással, annál inkább hajlik majd arra is, hogy maga olvasson vagy csak nézegesse, lapozgassa a könyvet, megszeresse az olvasást és a könyveket, legyen egy tartalmas hobbija.
· 3.-Hasznosan töltött Énidő-gyermekeknek és felnőtteknek is.
· -Az Énidőt inkább felnőttekkel, szülőkkel kapcsolatban szokás hangsúlyozni, de ugyanilyen fontos, hogy a kisgyermeknek, nagyobb gyerekeknek is legyen Énidejük, amikor nincs tanulás, gyakorlás, lecke, hanem lazulhat, feltöltődhet, magában, egyedül lehet-felügyelet mellett természetesen. Testvér/ek mellett méginkább vágyhat a gyermek énidőre, amikor kicsit nyugalomban egyedül, magában lehet, ilyenkor feltöltheti egy kedvenc mesekönyv nézegetése, olvasása, nagyobb gyermeknél , felnőtteknél pedig egy új vagy épp egy sokat/sokszor olvasott könyv, történet újra olvasása. Az idő elteltével más szemszögből láthatjuk a történéseket, felfedezhetünk benne újabb, számunkra megkapó mozzanatokat, az eltelt idő történései alapján, olyan részleteket, amelyeken addig átsiklottunk.
4 4.-Felolvasással közösen adunk-kapunk élményt, közös időt.
-Egy történet, mese felolvasásakor minden résztvevő között egy kapocs alakul ki. Figyelünk egymásra, a történetre, kérdések merülhetnek fel a gyermekben, amiket azonnal meg is tudunk vele beszélni. Tovább is szövődhet a történet, emlékek, és a kérdések által.
· 5.-Remek kikapcsolódás egy jó könyvet olvasni és ezáltal eljutni egy más, képzeletbeli világba.
-Szárnyalhat a fantáziánk, belecsöppenünk egy másik, új, varázslatos, élményekkel, kalandokkal tarkított világba. Egy jó könyv feltölt, ellazít, oldja a stresszt, új gondolatokat ébreszt.
6.-A történet témája segíthet olvasás közben vagy utána gondolatainkat megosztani, megbeszélni.
-Ha a hétköznapokban inkább zárkózottabbak vagyunk vagy a gyermek befelé fordulóbb személyiség, a mese olvasása közben, a történet hatására-talán a mese témájához nagyon is közel álló, a gyermeket foglalkoztató gondolatok is felszínre kerülhetnek. Gyermekünk a nyugodt helyzetet teremtő meseolvasós légkörben/közegben esetenként hamarabb feloldódhat, mint talán a hétköznapokban. Megnyílva akár a meséhez kapcsolódva is, beavathat minket az ő foglalkoztató, esetleg őt nyugtalanító gondolataiba. Remek alkalom ezeket megbeszélni, oldani, feloldani a benne lévő feszültséget akár egy kis beszélgetéssel is.
· 7.-Újra élhetjük gyerekkori emlékeinket a közös olvasáskor.
-Felidézhetjük, milyen volt, mikor szüleink nekünk meséltek gyermekkorunkban, ez milyen érzéseket támasztott bennünk. Eldönthetjük, mi az, amit ebből mi tovább szeretnénk adni, mi az, amit mi esetleg másképp csinálnánk. Akinek a gyermekkorából esetleg kimaradt a közös mese olvasás élménye, meghittsége, annak remek lehetőség a saját gyermekével, gyermekeivel megélni ezt.
Olvasási -és könyv élményt kaphatsz, ha nézegettek mesekönyvet, amiben képek vannak, olyan könyvet, amelyek nincsenek illusztrálva, fejlesztő füzeteket/könyveket/magazinokat, képregényeket, ismeretterjesztő könyveket, életrajzi könyveket, regényeket.
Ha gyermeked nem szeret olvasni, olvasd fel neki csak ezt a 7 pontot, hátha mégis kedvet kap hozzá... ;)
Mi lehet az oka annak, hogy ha a gyermeked nem szeret olvasni?
Készült erről is egy bejegyzésem, olvasd el, ha pont ez a téma foglalkoztat... :)