2019. június 17., hétfő

Hogyan mondjunk fejből mesét? 10 gyakorlati tipp

  

                                 



Valljuk be, nem egyszerű fejből mesét mondani. Sőt, néha kifejezetten nehéz, hiszen szülőként ezerfelé járnak a gondolataink, így inkább bele se fogunk, igaz?

Nézzünk pár gyakorlati tippet, hogyan érheted el, hogy te is tudj fejből mesét mondani:

1.
Az első és legfontosabb, hogy legyél legalább valamennyire kipihent. Ezt nem könnyű megoldani, tudom. Ha kicsit sikerül kiűríteni előtte a fejed, leengedni, mikor hazaérsz a munkából, akár ha elvonulsz egy 20 percre lecsendesedni, -ha előtte megbeszéled a gyerekekkel, hogy így lenne és elvannak egy kicsit magukban-, akkor az is segíthet átgondolni, milyen mesét mondanál.
De zakatoló gondolatokkal nem megy. Koncentrálj csak a majd kíváncsian pislogó gyermekedre és az elképzelt történetre.

2.
Ha van a gyermekednek egy kedvenc mesefigurája vagy mesehőse, egy hercegnő vagy egy szuperhős, akkor az ő életével kapcsolatban kitalálhatsz vicces történeteket.
Pl.: milyen nehezen viselte a hercegnő kislánykorában, hogy vannak szabályok, amiket be kellett tartania kis hercegnőként, hogy mégsem tehet meg mindent, amit szeretne, de közben sok olyan helyre eljuthatott, ahova szeretett volna, megismerhette a körülötte lévő világ sokszínűségét és ez mind előnyére vált, mire felnőtt és érett hercegnő lett belőle.
Vagy egy szuperhős hogyan kapta a szuper erejét és azt mire használta később, el kellett-e titkolnia a családja elől vagy tudhattak róla? Hogyan környékezte meg a gonosz és hogyan tudta mégis legyőzni úgy, hogy nem adta fel, hanem küzdött rendületlenül?

3.
Az aznap gyermekeddel történteket játékosan elmesélheted neki este, lefekvés előtt. Ebből még egy meghitt, kedves beszélgetés is kisülhet, és elmondhat neked olyan dolgokat, amelyeket talán magától nem mert vagy nem akart volna, de a mese hatására feloldódtak benne a szorongások ezzel kapcsolatban.

4.
Ha valami új dolog történt vele, veletek az elmúlt időszakban, vagy történni fog (beszoktatás, utazás, költözés, iskola kezdés, orvosi vizsgálat), arról is mesélhetsz neki, egy macit, egy kislányt vagy kisfiút -vagy épp őt magát beleszőve a történetbe. Ettől oldódhat a szorongása, ha esetleg fél és meg is tudjátok beszélni, ha kérdezget a témáról közben, ami tovább szőheti a történetet.

5.
Ha tudod, hogy napközben vagy este majd fejből szeretnél mesét mondani, próbálj felkészülni rá. Akár egy héttel előtte vagy napközben, ha van egy kis időd, átgondolhatod, megtervezheted fejben, miről is szóljon, kik legyenek a szereplők vagy éppen egy személyes, gyermekedről szóló mese legyen-e.

6.
Rendszeresen feljegyezheted, ha hirtelen beugrik egy ötlet, hogy legközelebb miről szeretnél mesélni és ha eljön az idő, csak előkapod és máris válogathatsz az ötletekből. (Milyen volt a hétvége, milyen volt a játszótéren, kikkel barátkozott össze, mivel játszottak legutóbb, minek örült nagyon, mi szomorította el.)

7.
Ötleteket adhat neked nem csak a gyermeke(i)ddel és a családoddal, de a környezetedben lévő kisgyermekes történések, események, konfliktusok, megoldandó helyzetek is. Ha tudatosan figyelsz ezekre és feljegyzed, előre kigondolod a megoldást, akkor nem csak a mese általi tanulságot vonhatjátok le közösen, de lehet, hogy ha később hasonló helyzet adódik nálatok is, már lesz is egy kész megoldásod, ami nagy előny. (Dackorszak, szobatisztaság, beszoktatás, játék kölcsön adása, iskola)

8.
Ha van egy kis én-időd este és nem vagy még nagyon fáradt, le is jegyezheted, amit mondani szeretnél majd a gyermekednek és akkor már rögtön lesz is egy felolvasandó mesétek is, ami rólatok szól, ami igazán személyes.

9.
Eltervezheted előre, mi az, amiről még semmiképpen nem szeretnél mesélni, mert kicsi hozzá, esetleg ijesztő lehet neki és mi az, amit hasznosnak tartasz beleszőni a mesébe. Kigondolhatod, milyen figuráktól ódzkodsz, amelyekkel nem szeretnéd, ha azonosulna vagy átvenné a viselkedését.

10.
Témák köré is kerekítheted a mesédet, amikor konkrét célod van vele, mégpedig az, hogy a mesén keresztül tereld és neveld. Döntsd el, mit szeretnél elérni a mesével? Nevelje vagy csak szórakoztassa őt? Tanulja meg az állatok szeretetének fontosságát, az udvariasságot, a játékosságot? Fedezze fel, hogy kitartónak lenni jó, megéri, mert a szorgalomnak meglesz mindig a gyümölcse? Hogy fordulhat hozzád, a családhoz, ha bármi emészti? Csak rajtad múlik.

Egy biztos. Akár fejből mondott mesét mondasz, akár felolvasol, az a meghitt pillanat örökre a tiétek lesz majd.
Ha pedig a felsoroltak ellenére úgy érzed, hogy neked sehogy sem megy a fejből kitalált mese, a fejből mesélés vagy a rögtönzés, akkor engedd el, nem baj. Akkor mesélj a gyermeke(i)dnek könyvből.

Csak mesélj rendszeresen, mert jó. :)



-A Szerzői jogokra való tekintettel a http://zsannakepesmese.blogspot.com/ blogban található tartalmak része vagy egésze egyéb helyeken  nem jeleníthető meg a Szerző engedélye nélkül.