2018. november 22., csütörtök
Milyen mesét nézzen a gyermek?
Nézzen-e egyáltalán? Persze, hiszen a tiltás csak pont az ellenkezőjét éri el.
A meseolvasásnál nincs jobb..., bár erről is mindenkinek más a véleménye.
Legyen meg az egészséges egyensúly a meseolvasás és mesenézés között.
Néha ha hétközben rohanunk és még az esti meseolvasás előtt vagytok, vagy hétvégén éppen napközben nincs időtök mesét olvasni vagy gyakorló anyukaként éppen valami dolgod van és a kicsid sehogy sem akar ellenni éppen a játékaival, akkor jön a gyors praktika, hogy nézzen mesét.
Na, de milyet?
Ha már oda kell tenned a gyermeked a tv vagy a tablet/laptop elé, mert másképp nem tudod vagy nem akarod a hirtelen kialakult helyzetet kezelni, akkor mindenképpen olyan mesét válassz, amilyet már ismersz, vagyis már -én úgy hívom-, hogy cenzúráztad, tehát tudod, miről szól a mese, milyen szereplőkkel és hogy miről fog szólni.
Ilyen esetekben nem ajánlott egy általad nem ismert mese elé ültetni a gyermekedet, mert lehetnek benne olyan részek, amelyek váratlanul érik vagy meg is ijeszthetik akár és ezáltal egy rossz élmény lesz számára ez a mesenézés. Lehetőleg legyen melletted vagy a közeledben, hogy szemmel tudd őt is tartani és a mesére adott reakcióját is láthatod és reagálhatsz is rá. Ez is lehet nagyon jó élmény, közös élmény, még ha nem is te olvasol most épp fel neki.
Több gyermeknél nehezebb, hogy melyik mese legyen, ezt játékosan el lehet dönteni, hogy most egyikük választ, legközelebb meg a másikuk vagy a tervezett idő felében az egyikük kedve szerinti, a másik felében pedig a másikuk kedve szerinti mese legyen, így elkerülhető a vita. Ha azon is vita lenne, hogy kié legyen az első fele, akkor cukorkás zacsiból vagy bármilyen különböző formájú kekszes dobozból becsukott szemmel lehet egyet húzni és mondjuk, aki a piros cukorkát vagy a csillag alakú csokis puszedlit húzza ki, akkor az általa választott mese lesz először, mert neki kedvezett a szerencse.
Lehetőleg ne több órát üljön a mese előtt a gyermek, hanem csak fél-1 órát és utána próbáld egy játék felé terelgetni.
Más mesenézés az, amikor nem bébiszitterként használjuk a mesét, hanem együtt nézzük a mesét. Ez azért is jó, mert egy közös élmény, te is tudsz pihenni közben, és ha felmerülnek kérdések a mese közben, azt meg is tudjátok beszélni vagy utána a témáról tudtok beszélgetni is a gyermekeddel/gyermekeiddel.
Lehet mese sorozat egy része, ami hetente új részekkel van, vagy interneten valami meseadó, közösen inkább a hosszabb mozifilmek, amikor be tudtok kuckózni rágcsálnivalókkal, innivalóval és egy nagy családi mozizást rendeztek otthon meghitten.
Ha van kivetítőtök, és egy viszonylag üres egyszínű falatok, oda is kivetíthetitek a mesét, és akkor még inkább mozi-feeling-je lesz a közös mese vagy rajzfilm nézésnek
Ha van diavetítőtök és diafilmetek még, azok is igazi hangulatot tudnak adni, igazi kikapcsolódás egy kis közös pihenéshez.
Lehet még igazi retro diafilmeket kapni a régi aranyos mesékkel, rajfilmeket találni az interneten, meghitten hallgatni Szabó Gyula mesélését a Magyar Népmesékben, a Mátyás király meséket, Bogyó és Babócát.
Jó szórakozást!
-A Szerzői jogokra való tekintettel a http://zsannakepesmese.blogspot.com/ blogban található tartalmak része vagy egésze egyéb helyeken nem jeleníthető meg a Szerző engedélye nélkül.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
-
Nyuszi mama Nyuszi papával és három fiukkal éldegéltek a Nagyerdő egy csendes zugában, épp a kis patak mellett. Húsvét reggelén kiadós...
-
Túlia egy cserfes tulipán lány volt. Egy nyári napokon napsütötte, gyönyörű, hatalmas, lágy és selymesen susogó fűvel borított, néhol...
-
Egy madárcsicsergéssel és kedves zörejekkel teli erdő szélén volt egy kisebb halom kő. Régen talán egy kis lak lehetett, de vagy egy nagy ...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése